Soudruhům již zřejmě otrnulo...
Z iniciativy občanů poškozených zločinným komunistickým režimem (KPV, PTP, VSR a KAN) vznikl v Přerově ušlechtilý čin městských zastupitelů, umístit na Náměstí TGM pamětní desku obětem totality z let 1948 ÷ 1989 s následujícím textem:
„Odpor občanů proti zločinnému komunistickému režimu byl legitimní,spravedlivý a hodný úcty.
Památce obětí v letech 1948 ÷ 1989. Přerov, 17. listopadu 2004
Když bylo 21. října 2004 na zasedání městského zastupitelstva města Přerova přítomným oznámeno, že bude na Náměstí TGM instalována a 17. listopadu t.r. odhalena pamětní deska s výše uvedeným textem,málokdo čekal, že toto oznámení skončí bez odezvy. Jako prvý to nevydržel soudruh Passinger (KSČM). Docela bezostyšně začal přítomné přesvědčovat, že u nás žádný odpor proti minulému komunistickému režimu neexistoval, že jedinými odpůrci byli vrahové - bratři Mašínové a takovým žádná pamětní deska nepatří. Natož, aby byla umístěna na tak významném náměstí v Přerově.
Po něm, s „váhavým“ proslovem, vystoupil jeho soukmenovec Karola a přítomné se snažil přesvědčit, že tato deska může být za dva nebo tři roky někde jinde, tak se vlastně nemusí přítomní případem vzrušovat.
Že se takto vyslovil druhý jmenovaný by „mohlo být“ pochopitelné. Ze čtyřiceti hrůzných let prožil málo.Ale taková ztráta paměti u p. Passingera zaráží. A když už si moc nepamatuje, měl by aspoň jako člen zastupitelského orgánu respektovat zákony ČR. Musím tedy jemu i ostatním soudruhům stejné „krevní skupiny“ připomenout zákon č. 198/93 Sb., který je pro, bývalé členy KSČ a jeho pohrobky tak nepříjemný. Píše se v něm, že zločinný komunistický protiprávný režim v letech 1948 ÷ 1989 používal k perzekuci občanů všech mocenských nástrojů a to zejména:
popravoval, vraždil je a žalářoval ve věznicích a táborech nucených prací; při vyšetřování a v době žalářování vůči nim používal brutálních metod včetně psychického i fyzického mučení a vystavoval je nelidským útrapám,
zbavoval je svévolně majetku a porušoval jejich vlastnická práva,
znemožňoval jim výkon zaměstnání, povolání nebo funkce a dosažení vyššího nebo odborného vzdělání,
zabraňoval jim svobodně vycestovat do zahraničí a vrátit se zpět,
povolával je k výkonu voj. služby v Pomocných technických a Technických praporech
rodiny postižených museli žít na periferii společnosti jako občané druhé kategorie
A v § čís. 3 se právě píše to, co hlásá text pamětní desky: Odpor občanů proti tomuto režimu... atd.
Jak vidno, i zákon vyšel z prožité skutečnosti. Nebo si člen KSČM myslí, že zločinný režim likvidoval své protivníky jen tak z plezíru, aniž by režimu odporovali? To by pak bylo ještě horší! Snad neměl výše jmenovaný o občanech představu bezbranné - lovné zvěře?
Daleko více mě však zneklidňuje prognóza toho mladšího soudruha. Že by myslel na příští volby vyhrané komunisty a vytvoření koalice s ČSSD? Nakonec stát se může lecco. A v ničení či přemisťování historických památek předchozích režimů byli čeští komunisté vždy velmi horliví. Ještě že těm slovním trapnostem v sále učinila konec paní místo-starostka Grambličková (ODS).
Bohužel v řadách zastupitelů jiných stran zůstaly jen rozpačité úsměšky přesně popsané rčením „ani ryba, ani rak“.
A v tomto městě a v takovém prostředí probíhá „nestranný“ proces s Vl. Hučínem.
22.10.04
Ing. Emanuel O N D R A /581 206 813